Starši s svojim ravnanjem, vedenjem in delom pomembno prispevate h kvaliteti programa in k ugledu našega vrtca. Pri odnosu med vrtcem in starši je zelo pomembna delitev odgovornosti.
POSLOVNI ČAS VRTCA
Starši ste dolžni upoštevati poslovni čas vrtca oziroma posamezne enote/oddelka, kamor je Vaš otrok vključen. V okviru poslovnega časa je lahko otrok v vrtcu prisoten največ 9 ur dnevno.
VARNOST V VRTCU
Starši so dolžni poskrbeti za otrokovo varnost ob prihodu in odhodu iz vrtca. Otroku mora biti zagotovljeno spremstvo polnoletne osebe. Spremljevalci so lahko tudi otroci, starejši od 10 let in mladoletniki, če to dovolijo starši, skrbniki oziroma rejniki s svojim pisnim soglasjem.
Otroka dnevno osebno predate strokovni delavki vrtca v posamezni oddelek; prav tako strokovne delavce seznanite z otrokovim odhodom iz vrtca.
ODSOTNOST OTROKA
Vsako odsotnost otroka je potrebno sporočiti do 8. ure zjutraj.
PREHRANA
Prehrana in način življenja pomembno vplivata na naše zdravje in počutje. Zdrava prehrana je še posebej pomembna v obdobju odraščanja. Ob zagotavljanju ustreznega psihofizičnega razvoja, zdrave prehranjevalne navade, ki jih otroci pridobijo v zgodnjem otroštvu, vplivajo na izbiro živil in način prehranjevanja tudi v kasnejšem življenjskem obdobju in s tem na zdravje v odrasli dobi.
Temelj zdravega prehranjevanja je pestra, kakovostna in raznolika prehrana. Jedilniki se sestavljajo v skladu s Smernicami zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih ustanovah (Ministrstvo za zdravje, 2005).
Naš cilj je otroku privzgojiti zdrave prehranjevalne navade. Za doseganje tega cilja je ključnega pomena sodelovanje vseh strokovnih delavcev in staršev. Zato staršem odsvetujemo prinašanje živil, ki so v nasprotju s priporočili (npr. sladki in slani prigrizki ob praznovanju rojstnih dni).
Otrokom, ki imajo zaradi zdravstvenega stanja predpisano dieto, na podlagi potrdila o medicinsko indicirani dieti, ki ga izda specialist pediater, zagotavljamo individualno pripravo dietne hrane.
Zaradi tesnih stikov v skupini otrok vključenih v vrtec, so pogoji za širjenje nalezljivih bolezni in okužb (predvsem dihal in črevesnih okužb) v takih okoljih zelo v ospredju. Otroci pogosto prenesejo okužbe oziroma bolezni iz domačega okolja in tudi obratno. Pomembno je, da so otroci, ki obiskujejo vrtec, pravočasno cepljeni proti boleznim, v skladu s programom cepljenja in zaščite z zdravili.
Pri presoji glede zdravstvenega stanja otrokov izbrani zdravnik ocenjuje pogoje glede trajanja kužnosti pri posamezni nalezljivi bolezni oziroma okužbi z vidika možnosti vnosa in širjenja v vrtčevskem okolju, ter otrokovo počutje.
VKLJUČITEV OTROKA V VRTEC PO PREBOLELI BOLEZNI
Starši imajo ključno vlogo pri preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni in okužb v vrtcih. Pomembno lahko prispevajo k zmanjšanju tveganja za širjenje okužb, če dosledno upoštevajo priporočila tudi glede ponovne vključitve otroka po preboleli bolezni oziroma okužbi. S tem omogočijo, da se otroci dobro pozdravijo, preden se ponovno vključijo v skupino in da bolezni ne širijo med sovrstnike.
Otrok naj ostane doma, če:
- je imel v zadnjih 48 urah povišano telesno temperaturo, drisko ali je bruhal;
- ima izpuščaje z ali brez vročine (razen v primeru nenalezljivih izpuščajev, kot so npr. piki insektov, alergijski izpuščaji …),
- ima uši ali garje (otrok sme ponovno v vrtec takoj, ko je uspešno opravljeno razuševanje ali uspešno izveden postopek zdravljenja garij).
Vedno je potrebno upoštevati otrokovo splošno kondicijo, počutje, da se normalno prehranjuje, spi ali igra. Blažji kašelj in nahod nista razlog, da bi otrok ostajal doma, če se otrok ob tem dobro počuti.
OBLEKA IN OBUTEV
Svetujemo vam, da je otrok primerno oblečen in obut za dejavnosti v vrtcu in na prostem. Obleka in obutev naj otroka ne omejujeta. Priporočamo tudi, da ima vsak otrok v vrtcu dovolj rezervnih oblačil, ki jih shranite v otrokovem nahrbtniku ali vrečki, v garderobi vrtca.
Modne dodatke (verižice, uhani, prstani …) zaradi varnosti otrok v vrtcu odsvetujemo; prav tako za njih ob morebitni izgubi ne odgovarjamo.
OSEBNI PODATKI
Starši so dolžni vodstvu vrtca posredovati natančne in verodostojne osebne podatke zaradi pretoka informacij med vrtcem in domom; prav tako so dolžni sproti ažurirati potrebne osebne podatke, ki jih potrebujemo za nemoteno delo z otrokom v vrtcu (telefonska številka, sprememba bivališča ipd.). Vrtec osebne podatke varuje v skladu z Zakonom o vasrtvu osebnih podatkov in Splošno uredbo EU o varstvu podatkov.
POGODBA MED STARŠI IN VRTCEM
S pogodbo o določitvi medsebojnih pravic in obveznosti med vrtcem in starši se določa obseg medsebojnih pravic in obveznosti, kot izhaja iz veljavne zakonodaje za področje predšolske vzgoje v javnih vrtcih, z namenom, da se v enaki meri zagotovi izpolnitev interesov obeh pogodbenih strank.